Committees & Commissions

Airport Committee Meets on the 3rd Thursday each month at 6 p.m. at the Airport

John Berg - Chairperson (2017) - 1401 S. Adams Ave.
Paul Knauf (2016) - 300 W. 28th Circle
Dan Maurer (2016) - 410 N. Meadow Ln
Jack Bremer -V. Chairperson (2018) - 301 Magnolia Dr. 
Chris Jockheck – Alderperson

Board of Appeals (Zoning) Meets on the 2nd Tuesday at 5:00 p.m.
Ed Gerl - Chairperson  (2017) - 810 E. 3rd Street
Ken Bargender (2016) - 206 Hawthorn
Robert Lewerenz (2018) - 715 E. 9th Street
Dean Markwardt(2016) - 423 N. Meadow Ln.
Richard Kenyon -V. Chairperson (2018) - 412 Wildwood Ct.
Todd Zieglmeier - 1st Alternate - 808 E. Cleveland Street 
Adam Wegner – 2nd Alternate - 608 S. Felker Avenue   

Board of Public Works Meets on the 1st and 3rd Monday at 5:30 p.m.
Ed Wagner 
Chris Jockheck
Tom Buttke - Chairperson
Gary Cummings - V. Chairperson
Michael Feirer

Board of Review Meets on the 2nd Monday in May
Richard Meyer - (2016) - 206 S. Adams Ave.
Bob Lewerenz (2020) - 715 E. 9th Street
Celia Patchett - Chairperson - (2019) - 1206 Briarwood
Sharon Helwig - (2018) - 1920 Pheasant Run Dr.
Shawn Warren – V. Chairperson (2017)- 1227 W. Blodgett Street 
Adam Fischer - 1st Alternate 
Laura Mazzini - 2nd Alternate

Business Improvement District Meets As Needed
Duane Schutz (2016) - 107 S. Schmidt Ave.
Carol Knauf (2018) - C2276 EauPleine Rd. 
Alan Nystrom - (2018) - 1231 W. Fairview Dr.
Shelley Babcock (2016) - 4396 Becker Rd.
Patrick Schreiner (2017) - 1800 S. Cherry Ave.
Scott Koran (2017) - 2500 S. Oak Avenue 
Peter Hendler - Alderperson

Cable Committee Meets on the 4th Monday at 5:00 p.m.
Dean Markwardt (2016) - 423 Meadow Lane 
Jim Daniels (2018) - 1410 E. Fillmore Street
Don Nystrom - Chairperson (2017) - 1507 W. 5th Street
Ed Gerl (2017) - 810 E. 3rd Street
Shawn Warren (2016) - 1227 W. Blodgett Street
Senen Siasoco (2018) - 1414 N. Broadway
Gordon Earll – Alderperson - V. Chairperson 
Ex-Officio Members:                     - MidState Technical College                     - Private Schools

Central Wisconsin State Fair Board  Meets on the 3rd Monday at 7:30 p.m. at the Fair Office
Mike Feirer

City Plan Commission Meets on the 3rd Tuesday at 7 p.m.
Chris Meyer, Mayor - Chairperson 
Josh Witt (2017) - 1320 N. Shawano Drive
Ken Wood (2017) - 808 E. 9th St. 
Bill Penker (2016) -600 S. Sycamore Ave. 
Laura Mazzini (2017) - 811 E. Harrison St.
Joe Gustafson (2018) - 415 Magee Street
Ed Wagner – Alderperson

Committee on Aging Meets on the 1st Thursday at 9:30 a.m.
Jean Doty (2017) - 217 Wisconsin Street 
Dave Marsh (2018) - 1706 E. Cleveland St.
Pat Ruder (2016) - 306 N. Cherry Ave.
Becky Huebner-Leu - V.Chairperson - (2016) - 1313 E. 26th St.
Kathy Dieck (2017) - 3100 Popp Avenue
Michael Feirer – Alderperson - Chairperson
Elsie Anderson - Mrshfld. Sr. Citizen Council - 1301 N. Hinman Ave.

Committee on Youth Meets on the 3rd Wednesday at 5:30 p.m. 
Tom Buttke - Alderperson

Community Development Authority Meets on the 3rd Thursday at 8:30 a.m. at Cedar Rail
Andy Keogh (2016) - 1715 N. Apple Ave.
Dave Marsh (2018) - 1706 E. Cleveland Street
Jeanette Katzenberg (2019) - 601 S. Cedar Ave.  Apt. 128
Dave LaFontaine (2016) - 1206 Adler
Marilyn Hardacre - V.Chairperson - (2018) - 512 Hardacre Ave.
Tom Buttke - Alderperson
Pete Hendler - Chairperson -  Alderperson

Convention and Visitors Bureau Meets on the 2nd Wednesday at 10:30 a.m. at MACCI
Scott Berg - (2016) - 100 S. Chestnut Ave.
Todd Diedrich - President (2016) - M106 Meadow Ave.
Al Chaney (2016) - 1000 N. Oak Avenue
Scott Koran - V.P.  (2016) -2500 S. Oak Avenue
Sandra Hanson - (2016) - 2107 N. Central Avenue 
Gary Cummings – Alderperson

Economic Development Board Meets on the 1st Thursday at 3:00 p.m.
Aaron Staab (2017) - 1830 Pheasant Run Dr.      
Bill Sennholz (2018) - 1710 Arlington Street      
Ron Dickrell (2018) - 506 S. Lincoln Street      
Tammy Meissner (2016) - 11457 Cty Rd V      
Al Michalski (2016) - 213 Larch Avenue      
Ed Wagner - Alderperson      
Tom Buttke - Alderperson

Fairgrounds Commission Meets on the 3rd Wednesday at 9:00 a.m.
Chris Jockheck
Tom Buttke
Michael Feirer

Fire and Police Commission Meets on the 1st Thursday at 7:30 a.m. at the Fire Department
Andy Keogh - President (2020) - 1715 N. Apple Avenue
Mike Meyers - Vice-President (2018) - 2316 S. Madison Avenue
Randy Gershman (2016) - 311 S. Ley Avenue
Terry Frankland (2017) - 300 N. Meadow Ave.
Nate Mueller - Secretary (2019) - 409 W. 5th Street

Finance, Budget and Personnel Meets on the 1st and 3rd Tuesday at 5:30 p.m.
Gordon Earll 
Rich Reinart
Pete Hendler - Chairperson 
Rebecca Spiros
Alanna Feddick - V. Chairperson

Historic Preservation Committee Meets on the 1st Monday at 4:00 p.m.
Keith Meacham - V. Chairperson - (2016) - 313 W. 5th Street
Ken Bargender (2017) - 206 S. Hawthorn Ave.
Kris Keogh (2017) - 2715 N. Apple Ave.
Bill Penker (2018) - 600 S. Sycamore Ave.
Ken Wood - Chairperson & Plan Comm. Rep. (2018) - 808 E. 9th Street
Vickie Schnitzler - Historian Position (2018) - 301 S. Cedar Ave.
Gary Cummings - Alderperson

Housing Rehabilitation Committee Meets as Needed
Robert Lesher (2014) - 1040 W. Colonial St.
Vacant
Thomas H. Henseler (2014) - 2807 S. Peach Ave.
James Benson (2014) - 1410 S. Erickson
Janet Witt (2014) - 1626 N. Fig Ave. 
Chris Jockheck - Alderperson

Judiciary and License Committee Meets As Needed
Ed Wagner – Chairperson
Gordon Earll - V. Chairperson
Alanna Feddick
Rebecca Spiros - Alternate

Library Board Meets on the 2nd Tuesday at 7 a.m.
Mary Hartl - Secretary (2016) – 514 W. 12th St. - Marshfield Area Catholic Schools–Private Education
Don Schnitzler – (2017) - 301 S. Cedar Ave.
Xin Ruppel - Treasurer (2018) – 509 W. 11th St.
Joanne Ampe – (2017) 301 S. Schmidt Ave.
Kris Keogh - Vice President (2018) - 1715 N. Apple Avenue
Jean Swenson - President (2016) - 1111 E. 21st St. 
Kim Vrana - (2016) - 1026 W. Laird St.
Ruth Voss - (2017) - M236 Sugarbush Lane (Town of McMillan Representative)
Pat Saucerman - Board of Education-Public Education (2016) – M325 Felton Lane
Gary Cummings – Alderperson

Main Street Marshfield
Rich Reinart - Alderperson

Marshfield Utility Commission
Meets on the Monday prior to the first Common Council meeting of the month at 4:00 p.m. at the Water & Light Office 
John Maggitti (2015) - 300 S. Vine Ave. 
Kathy Heintz-Dzikowich(2017) - 1200 W. 5th Street
Mike Eberl - Treasurer (2016) - 1213 W. Jefferson Street
Harry Borgman  (2019) - 1207 E. 21st Street
George Holck (2018) - 1115 W. Blodgett Street 
Peter Hendler – Alderperson 
Gordon Earll - Alderperson

Parks, Recreation and Forestry Meets on the 2nd Thursday at 5:30 p.m. in Room 108
Nick Faber (2017) - 1521 Adler Rd.
Jane Sautner-Yaeger - Vice Chairperson (2018) - 2300 S. Madison Ave
Ali Luedtke (2016) - 311 N. Hinman 
Tom Buttke (Wildwood Zoological Society Representative)
John White Jr. - Chairperson (2016) - 206 S. Schmidt Ave.
Chris Viegut (2017) - 1001 W. 4th St.
Rich Reinart – Alderperson

Sister City
Alanna Feddick - Alderperson

University Center Commission Meets on the 3rd Wednesday every other month at 5:15 p.m. (University Center)
Alanna Feddick
Rebecca Spiros
Gordon Earll